HomeArtykuły Co i jak suszyś

Co i jak suszyś

Posted in : Artykuły on by : admin

Suszenie na pewno nie jest najlepszym sposobem utrwalania owoców i warzyw, ale przydatnym chociażby ze względu na ochronę produktów przed zepsuciem czy też przygotowanie produktów tradycyjnych o specjalnym zapachu i smaku, np. suszone owoce, grzyby, warzywa.
Suszyć najlepiej jest w intensywnych promieniach słońca, dosuszać można w słabo nagrzanym piekarniku. Najwygodniej układać suszone produkty na sitkach metalowych, które można wsuwać na wsporniki w każdym piekarniku. Susze można przechowywać w słojach ze szczelnym zamknięciem lub w torbach z folii aluminiowej oraz w przewiewnych i suchych pomieszczeniach.

Gruszki suszone. Do suszenia przeznacza się gruszki odmian letnich i jesiennych, dojrzałe, lecz twarde, zdrowe, nieobite. Można suszyć gruszki w całości, ale wówczas muszą być mniejsze. Owoce duże trzeba przekroić na połowy lub ćwiartki, można je również cienko obrać ze skórki. Aby zabezpieczyć gruszki przed ciemnieniem w czasie krojenia i obierania, należy je skropić wodą dość mocno zakwaszoną kwasem cytrynowym. Gruszki twarde (w całości) i nie obierane trzeba obgotować 8 minut we wrzącej wodzie. Ćwiartki lub połówki gruszek obranych gotować krócej. Osączone z wody gruszki suszyć jednym z podanych sposobów.

Suszone jabłka

Suszone jabłka

Jabłka suszone. Do suszenia przeznacza się owoce dojrzałe, lecz twarde. Jabłka obite lub robaczywe można również suszyć, ale przed suszeniem należy je cienko obrać ze skórki, pokroić w ósemki lub krążki, wydrążyć gniazda nasienne i oddzielić części obite lub robaczywe. Krążki schną znacznie szybciej i dlatego taki kształt jest głównie do suszenia zalecany, szczególnie przy suszeniu na ramach z drutów. W czasie przygotowywania obrane i pokrojone jabłka najlepiej zalać wodą zakwaszoną kwasem cytrynowym. Suszyć do uzyskania suszu elastycznego, lecz nie wydzielającego płynu podczas rozcierania w palcach.

Śliwki suszone. Najczęściej do suszenia przeznacza się śliwki węgierki, które jednak mają skórkę pokrytą cienką warstewką woskowego nalotu, utrudniającego parowanie wody. W celu usunięcia nalotu trzeba śliwki wymyć w gorącej wodzie z dodatkiem sody jadalnej, dając łyżeczkę płaską sody na 2 litry wody. Po umyciu śliwki dokładnie płucze się w wodzie zimnej i rozkłada na sitach. Śliwki trzeba suszyć w stosunkowo bardzo słabo nagrzanych piecach, ponieważ schną powoli. Podczas suszenia trzeba owoce kontrolować, aby ich nie wysuszyć nadmiernie, bo zupełnie twarde tracą na jakości.