HomeArtykuły Gotowanie mięsa z królika

Gotowanie mięsa z królika

Posted in : Artykuły on by : admin

Do gotowania przeznacza się przednie części tuszki królika, zawierające spore ilości błon, ścięgien. Do gotowania mięso należy wkładać do zimnej wody, osolonej do smaku. Gotować przy powolnym wrzeniu wody tylko tyle, aby mięso było miękkie, lecz nie przegotowane. Swoisty, bardzo delikatny smak gotowanego mięsa podnosi się dodając włoszczyznę, cebulę, suszone grzyby, przyprawy korzenne. Te ostatnie dodawać trzeba z dużym umiarem, aby wzbogaciły smak mięsa, ale go nie tłumiły. Ilości produktów w przepisach przewidziane są dla 4-5 osób.

Barszcz biały z mięsa królika. Proporcje: przednia część królika, cebula, po kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego, kawałek laurowego liścia, szklanka śmietany, 2 łyżki mąki, kwas cytrynowy lub ocet winny do smaku.
Co najmniej po 2 dniach po uboju przednią część królika umyć, pokrajać na mniejsze kawałki, zalać około 2 l wody, dodać cebulę i przy wolnym wrzeniu gotować do miękkości. Przyprawy korzenne dodać na 20 minut przed końcem gotowania. Mięso miękkie wyjąć, oddzielić od kości, drobno pokrajać. Wywar podprawić śmietaną wymieszaną z mąką, zagotować, zakwasić kwasem cytrynowym lub octem winnym. Podawać z oddzielnie ugotowanymi ziemniakami.

Zupa rumiana z przedniej części królika. Proporcje: przednia część królika, cebula, marchew, pietruszka, kilka jagód jałowca, 2 płaskie łyżki mąki, 3 łyżki tłuszczu, sól, grzybek lub przyprawa do zup w płynie.
Przodek królika pokrajać na mniejsze kawałki, obrumienić na łyżce rozgrzanego tłuszczu. Do podrumienionego mięsa dodać rozdrobnione warzywa i jeszcze mieszając podsmażyć. Zalać wszystko około 2 l wody, dodać soli, kilka jagód jałowca i grzybek suszony do smaku, ugotować. Odcedzić mięso i warzywa. Mięso obrać od kości i drobno pokrajać, dodać do zupy. Mąkę zrumienić na suchej patelni, dodać tłuszcz, wymieszać i tą zasmażką podprawić zupę. Podawać z oddzielnie ugotowanymi kluskami lub sypkimi ziemniakami.

Potrawka z królika. Proporcje: przednia część królika, pół porcji włoszczyzny, cebula, 3 szklanki wody, sól, pół szklanki śmietanki, 2 dag mała roślinnego, 2 łyżeczki mąki, sok z cytryny lub kwas cytrynowy, zielenina.
Przednią część królika pokrajanego na mniejsze części ugotować w 3 szklankach wody z dodatkiem włoszczyzny. Miękkie mięso wyjąć, oddzielić od kości, pokrajać. Włoszczyznę także pokrajać w kostkę lub w słupki. Sos podprawić śmietaną wymieszaną z mąką dodać masło lub margarynę, zagotować. Włożyć do sosu mięso razem z warzywami, przyprawić do smaku sokiem z cytryny lub kwasem cytrynowym, wsypać zielonej pietruszki świeżej lub suszonej.

Tagi: króliki wielkanocne