HomeArtykuły Gotowanie mięsa z królika

Gotowanie mięsa z królika

Posted in : Artykuły on by : admin

Pulpety z królika. Proporcje: mięso z przedniej części królika, wątroba, bułka (ok. 5 dag, np. kajzerka), 2 dag masła lub margaryny, 2 łyżki śmietanki, jajko, sól, pieprz, świeża lub suszona natka pietruszki lub koper.
Z surowego przodka królika ostrym nożem oddzielić mięso. Kości wykorzystać do ugotowania wywaru. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć. Mięso razem z bułką zemleć przez maszynkę. Wątrobę obrać z zewnętrznej błony, pokroić w drobną kostkę i na chwilę zanurzyć na cedzaku we wrzącej wodzie, wyjąć jak straci krwiste zabarwienie. Wątrobę można dodać w takiej postaci do zmielonego mięsa lub także zemleć. Dodać do zmielonej masy mięsnej żółtko utarte z tłuszczem, białko, śmietanę, przyprawy do smaku i bardzo dokładnie masę wyrobić. Rękami zwilżonymi letnią wodą formować okrągłe pulpety, wkładać je do gotowania do lekko wrzącej osolonej wody z dodatkiem włoszczyzny. Ugotowane pulpety podawać w sosie śmietanowym, potrawkowym czy koperkowym z dodatkiem ziemniaków lub ryżu ugotowanego na sypko i łagodnej surówki.

Filety smażone z królika. Proporcje: comber królika, sól, pieprz, sok z cytryny, pół łyżeczki mąki, tłuszcz do smażenia, 8-10 kromek bułki, zielona pietruszka.
Z dużego, skruszałego królika odciąć comber i bardzo ostrym nożem starannie oddzielić mięso od kości. Mięso posmarować olejem, obłożyć aromatycznymi warzywami i pozostawić w lodówce na dole lub w chłodnej piwnicy na 2 dni. Następnie ostrym nożem pokroić mięso skośnie na 2-centymetrowej grubości kawałki. Każdy kawałek lekko, rozbić, osolić, skropić sokiem z cytryny lub kwasem cytrynowym, następnie oprószyć mąką i usmażyć. Filety podawać ułożone na podsmażonych kromkach bułki, posypane obficie zieloną pietruszką.

Kotlety mielone z królika. Proporcje: około 50 dag udka królika, bułka kajzerka, 2 dag masła, 2 łyżki śmietanki, 2 jajka, sól, pieprz, zielona pietruszka, 2 łyżki tartej bułki, 6 dag tłuszczu do smażenia, 2 dag masła lub masła roślinnego.
Ze skruszałych udek królika ostrym nożem starannie oddzielić mięso jednocześnie wycinając widoczne grube ścięgna. Mięso zemleć w maszynce dwukrotnie. Żółtka wybić do miseczki, dodać zmielone mięso, namoczoną odciśniętą bułkę, śmietankę, zieloną pietruszkę oraz sól i pieprz do smaku, masę bardzo starannie wyrobić. Białka lekko widelcem spienić i dodać pod koniec wyrabiania masy. Podzielić masę na 8-10 małych porcji, uformować podłużne kotleciki, otoczyć je w tartej bułce, usmażyć. Po zrumienieniu na każdy kotlecik położyć po małym kawałku masła, przykryć i jeszcze na bardzo małym ogniu kilka minut ogrzewać. Podawać z ziemniakami puree i łagodną w smaku surówką.

Sznycle z królika w grzankach. Proporcje: około 50 dag udka królika, 2 kajzerki, 2 dag masła, 2 łyżki śmietanki, 3 jajka, sól, pieprz, zielona pietruszka, 2 łyżki tartej bułki, 8 dag tłuszczu do smażenia, 2 dag masła.
Przygotować mieloną masę mięsną tak jak na kotlety mielone. Jedną czerstwą bułkę kajzerkę pokrajać w cienkie plasterki, a potem plasterki w cienkie słupki (zapałki). Z masy uformować 5 porcji niezbyt grubych, płaskich sznycli. Każdy umoczyć w rozbitym jajku, a następnie w tartej bułce wymieszanej z pokrajanymi grzankami. Sznycle po panierowaniu ułożone na deseczce lekko przycisnąć drugą, aby grzanki wcisnąć w mięso. Smażyć z obu stron, a po usmażeniu na każdym położyć po małym kawałku masła.