HomeArtykuły Owoce w sosach, galaretkach, kisiele, musy, kremy

Owoce w sosach, galaretkach, kisiele, musy, kremy

Posted in : Artykuły on by : admin

Owoce w sosie z wina. Proporcje: 5 sztuk jabłek lub gruszek albo 15 moreli, 3 łyżki cukru, szklanka białego wina, 4 żółtka, 6 łyżeczek cukru; łyżka kolorowego dżemu.
Duże, dorodne jabłka obrać, pokroić na połowy i wydrążyć gniazda nasienne. Ułożyć jabłka w niewielkiej ilości dość słodkiego syropu i podgotować starannie tak, aby zmiękły, lecz nie rozgotowały się. Wyjąć jabłka z syropu (powinno być go około 1 szklanki) i ułożyć na szklanym półmisku przekrojem do góry. W zagłębienia po usunięciu gniazd nasiennych włożyć po pół łyżeczki kolorowego dżemu. Żółtka utrzeć z cukrem. Wino i syrop podgrzać do wrzenia, a następnie wrzącym płynem (ciągle mieszając) zaparzyć utarte żółtka, wstawić wszystko jeszcze do gorącej wody i mieszając trzepaczką podgrzać, aby masa zgęstniała. Sos studzić mieszając i przestudzonym oblać jabłka. Do nabierania podać łyżkę.

Galaretki owocowe. Proporcje: 1 litr wywaru lub soku owocowego, cukier do smaku, 3 dag żelatyny.
Kilkoma łyżkami zimnej wody zalać żelatynę, a gdy napęcznieje podgrzać do wrzenia z niewielką ilością płynu przygotowanego na galaretkę. Połączyć z resztą płynu i rozlać do porcjowych foremek lub wlać do salaterki wieloporcjowej, a następnie ostudzić.

Poziomki, maliny lub jeżyny w galarecie. Proporcje: 25 dag owoców, 1 opakowanie galaretki agrestowej lub morelowej.
Obrane owoce rozłożyć cienką warstwą na dość dużym półmisku. Według przepisu na opakowaniu przygotować galaretkę, przestudzić i zalać nią owoce, a następnie odstawić do lodówki do całkowitego stężenia. Przed podaniem stężałą galaretkę pokroić w kostkę. Układać w wysokich pucharach. Udekorować bitą śmietaną.

Piramida z owoców w galarecie. Proporcje: 40 dag śliwek, galaretka agrestowa, 4 jabłka, galaretka morelowa, 4 gruszki, galaretka wiśniowa, 2 szklanki wody, cukier.
4 łyżki cukru i 2 szklanki wody zagotować w płaskim szerokim garnku. Gruszki obrać, pokroić na połówki, wydrążyć gniazda nasienne, obgotować w syropie, ułożyć w drugiej salaterce. Następnie w tym samym syropie obgotować połówki jabłek i ułożyć w takiej samej salaterce. Wreszcie obgotować śliwki przepołowione (bez pestek) i także ułożyć na salaterce. Syrop wymieszać z wodą gorącą w takiej ilości, jaka jest potrzebna do rozpuszczenia każdej galaretki oddzielnie. Zalać owoce galaretkami i ostudzić. Przed podaniem wykładać jedną na drugą galaretki, aby stworzyły kolorową piramidę. Już przy stole przed dzieleniem należy ostrym nożem przekroić wszystkie trzy galaretki, aby każdy dostał trójkolorową porcję.
Można deser już na talerzykach oblać osłodzoną śmietanką. Można również przygotować i podać każde owoce oddzielnie.