HomeArtykuły Potrawy pieczone z mięsa królika

Potrawy pieczone z mięsa królika

Posted in : Artykuły on by : admin

Królik pieczony w słoninie. Proporcje: comber i udka królika, kilka jagód jałowca, sól, ząbek czosnku, 12 dag słoniny wędzonej, łyżka smalcu, cebula.
Comber i udka królika natrzeć solą z czosnkiem i roztartymi jagodami jałowca, odłożyć co najmniej na godzinę. Na stopionym smalcu na dość grubej blasze ułożyć mięso, wstawić do pieca do zrumienienia. Gdy mięso się już zrumieni skropić dno blachy wodą, a całe mięso nakryć bardzo cienko pokrajanymi plasterkami wędzonej słoniny, obniżyć temperaturę piekarnika i upiec mięso do miękkości. Miękkie mięso wyjąć, zdjąć ostrożnie płatki słoniny, aby się nie pokruszyły, a mięso pokrajać na porcje. Na blachę wlać kilka łyżek wody, zagotować, aby rozpuścił się brązowy osad na bokach naczynia. Sos zlać do sosjerki. Na każdą porcję mięsa położyć po plasterku zrumienionej słoniny. Przygotowanego królika podawać z dodatkiem ziemniaków i fasoli szparagowej z konserwy lub sałatki z czerwonej kapusty.

Królik pieczony na dziko. Proporcje: comber i udka królika, szklanka wody, 1/4 szklanki 6% octu, po kilka ziaren ziela angielskiego, pieprzu, jałowca, ząbek czosnku, 2 cebule, sól, 8-10 dag słoniny, łyżka tłuszczu.
Comber i udka królika ułożyć w naczyniu, obłożyć pokrojoną cebulą, zalać bejcem z przegotowanej z korzeniami wody i octu. Mięso w zalewie pozostawić przynajmniej na 2 dni, a następnie wyjąć z zalewy, ostrym nożem oddzielić okrywające je błony. Mięso można naszpikować słupkami słoniny, natrzeć solą. Ułożyć na blasze, skropić tłuszczem i wstawić do pieczenia. Po zrumienieniu skropić mięso i dno blachy zalewą, dodać cebulę i razem dopiec do miękkości. Miękkie mięso zdjąć, do sosu dodać kilka łyżek wody, sos zagotować i przetrzeć lub zmiksować. Można również pozostawić sos naturalny, ale jest mniej wtedy smaczny. Pokrojone mięso ułożyć na półmisku, przybrać zieleniną. Podawać z ziemniakami i buraczkami lub sałatą zieloną czy z sałatką z kapusty czerwonej. Sos podawać oddzielnie.

Królik po myśliwsku. Proporcje: comber i udka, 15 dag wędzonego boczku, 2 cebule, łyżka tartej bułki, sól, jałowiec, pół szklanki czerwonego wina, pół szklanki wody, 3 łyżeczki przyprawy do zup.
Wędzony boczek lub słoninę pokroić w cienkie plasterki, wyłożyć częścią dno naczynia. Z królika skruszałego zdjąć okrywające błony, oddzielić udka i każde przekroić na połowę, a comber na 3-4 kawałki. Mięso osolić, ułożyć na boczku, wstawić do piekarnika, wtedy wlać do mięsa wino i wodę wymieszaną z przyprawą do zup. Naczynie przykryć pokrywą lub folią aluminiową i upiec mięso do miękkości. Miękkie — wyjąć z pieca i w tym samym naczyniu podać na stół.