HomeArtykuły Potrawy pieczone z mięsa królika

Potrawy pieczone z mięsa królika

Posted in : Artykuły on by : admin

Pasztet z królika (I). Proporcje: część przednia królika, wątroba, 25 dag słoniny, kilka pieczarek lub 2-3 suszone grzyby, cebula, sól, pieprz, odrobina gałki muszkatołowej, jajko, łyżka tłuszczu, łyżka tartej bułki.
Mięso razem z kością, słoninę, cebulę i grzyby włożyć do naczynia, zalać niewielką ilością wody, ugotować do miękkości. Pod koniec gotowania podać pokrajaną na małe kawałki wątrobę i podgrzać tylko tyle, aby utraciła swój krwisty kolor (nie można długo gotować z wotrobą, bo staje się twarda i niesmaczna). Odparować nadmiar sosu, tak, aby na dnie naczynia zostało go kilka łyżek. Z gorącego mięsa usunąć kości i wszystko razem wystudzić. Zimne zemleć dwukrotnie, biorąc do drugiego mielenia bardzo gęste sitko. Masę przyprawić do smaku solą, pieprzem, odrobiną startej gałki muszkatołowej, dodać jajka i bardzo starannie wyrobić łyżką. Mały garnek wysmarować tłuszczem i posypać obficie tartą bułką. Ułożyć w nim ubijając masę pasztetową, zakryć i wstawić do innego naczynia z wrzącą wodą. Gotować około godziny, a następnie po przestudzeniu pozostawić pasztet na parę godzin w chłodzie, aby dostatecznie stężał. Okrajać brzegi pasztetu od naczynia, na odwrócone dno garnka położyć ściereczkę z gorącą wodą i wten sposób wyłożyć pasztet na talerz. Pasztet można ugotować w słoju i w tym samym słoju przechować kilka dni w domowej chłodziarce. Słoja nie trzeba smarować ani wysypywać tartą bułką. Doskonały dodatek do chleba.

Pasztet z królika (II). Proporcje: część przednia królika, 15 dag podgardla wieprzowego, 25 dag wieprzowiny, 2 cebule, 10 dag pieczarek, 2-3 goździki, wątroba z królika, 2 bułki czerstwe, pieprz, gałka muszkatołowa, 3 jajka, łyżka tłuszczu, łyżka tartej bułki.
Część przednią królika, podgardle i wieprzowinę z dodatkiem pieczarek, cebuli i goździków zalać niewielką ilością wody i ugotować pod przykryciem przy bardzo powolnym wrzeniu do miękkości. Gdy mięso miękkie, wyjąć je z naczynia i starannie oddzielić od kości. Umytą i obraną z błon wątrobę pokroić na mniejsze części, włożyć do sosu i podgrzać tylko tyle, aby straciła krwiste zabarwienie. Do lekko przestudzonego sosu włożyć pokrojone bułki oraz mięso i wszystko wystudzić. Dobrze schłodzone mięso zemleć trzykrotnie. Dodać do mielonego pasztetu jajka, sól, pieprz oraz startą gałkę muszkatołową do smaku, wyrobić. Wysmarować formę smalcem, wysypać tartą bułką. Ułożyć, uciskając mocno masę w formie, wyrównać powierzchnię nożem zmoczonym w letniej wodzie. Pasztet wstawić do pieczenia. Gdy tłuszcz wsiąknie, a pasztet odstaje od boków blachy, wyjąć i pozostawić do schłodzenia, zimny wyjąć z formy.