HomeArtykuły Przepisy na wina

Przepisy na wina

Posted in : Artykuły on by : admin

Wino z porzeczek. Na wino można wykorzystać porzeczki białe, czerwone i czarne. Można zrobić wino mieszane biorąc po 1/2 porzeczek czerwonych i białych z niewielkim dodatkiem porzeczek czarnych dla poprawienia barwy wina. Wino z samych czarnych porzeczek jest bardzo dobre, ale ma specyficzny smak i aromat. Porzeczki czarne nadają się na wina ciężkie deserowe wymagające dość długiego dojrzewania. Czarne porzeczki trudno wycisnąć, ponieważ zawierają duże ilości pektyn. Przyjmując orientacyjną wydajność moszczu — około 5-6 l z 10 kg porzeczek należy wytłoczyny zalać przewidzianą ilością gorącej wody i po kilku godzinach powtórnie wycisnąć. Zalecana jest fermentacja miazgi przez 3-4 dni, trzeba jednak zaszczepić ją czystą kulturą drożdży winnych i prowadzić w balonie zakrytym czopem fermentacyjnym.
Moszcze porzeczkowe należą do moszczów kwaśnych. Dodatek wody i cukru do 1 l nie rozcieńczonego moszczu ustala się w następujący sposób:

Zawartość alkoholu w winie (% obj.) Dodatek cukru (g) Dodatek wody (l)
 12 600 1,8
14 660 1,6
16 770 1,55
18 850 1,3

Należy również dodać 5 g fosforanu amonowego na 10 l doprawionego moszczu. Jeżeli prowadzona jest fermentacja miazgi szczepionej drożdżami winnymi to pożywkę należy dodać do miazgi. Po ukończonej fermentacji deserowe wina porzeczkowe należy dosłodzić. Wina porzeczkowe łatwo się klarują i nie wymagają dodatkowych zabiegów klarujących.

Wino z czarnych porzeczek. Porzeczki czarne nadają się szczególnie na przygotowanie mocnego wina deserowego, któremu nadają bardzo ładne ciemne zabarwienie. Moszczem z czarnych porzeczek można doprawić smak i zabarwienie innych win czerwonych.
Uzyskiwanie moszczu z czarnych porzeczek jest dosyć trudne, ponieważ zawierają one dużo związków galaretujących. Ułatwia oddzielanie moszczu 2-3 dobowa fermentacja miazgi, którą należy chronić przed dostępem muszek.
Dodatek wody i cukru oraz sposób wykonania jest taki sam jak dla wina z porzeczek.

Wino z gruszek. Wino z soku samych gruszek nie jest specjalnie smaczne ani trwałe, charakteryzuje się również innym nieco sposobem przygotowania. Moszcz minimalnie dosładza się i nie dodaje się do niego wody. Konieczne natomiast jest jego zakwaszenie kwasem cytrynowym. Lepsze wyniki smakowe uzyskuje się dodając przynajmniej 1/4 część moszczu uzyskanego z borówek czerwonych (brusznic), późnych wiśni lub nawet kwaśnych jabłek. Dodatek cukru i kwasu cytrynowego ustala się w następujący sposób:

Zawartość alkoholu w winie (% obj.) Dodatek cukru (g) Dodatek kwasu cytrynowego (g)
 10 80 2-3
13 135 3-4
16 190 4-5

Moszcz gruszkowy trzeba koniecznie szczepić matką drożdżową. Dodatek drożdży można zastąpić rodzynkami, ponieważ bytują na nich drożdże szlachetne (250 g rodzynek na 10 l moszczu). Cukier dodaje się w 2 porcjach, pierwszą około 2/3 całej ilości razem z częścią nastawu, w którym cukier rozpuszcza się. Druga część także rozpuszczona w niewielkiej ilości nastawu po 5-6 dniach od rozpoczęcia fermentacji. Kwas cytrynowy dodaje się razem z pierwszą częścią cukru.