HomeArtykuły Przetwory pasteryzowane z warzyw

Przetwory pasteryzowane z warzyw

Posted in : Artykuły on by : admin

Pomidory w całości pasteryzowane w przecierze aromatyzowanym. Jędrne, dojrzałe, małe pomidory obrać ze skórki i ułożyć w słojach. Przecier można przygotować z pomidorów gorszego gatunku. W bardzo małej ilości wody ugotować seler i miękki zmiksować lub przetrzeć przez sito i dołożyć do przecieru pomidorowego. Można też z surowego selera wycisnąć sok i dodać do przecieru. Przecier będzie bardzo smaczny, jeżeli do 3 części przecieru pomidorowego doda się 1 część soku lub przecieru z selerów. Zmieszany przecier należy przyprawić do smaku solą lub odrobiną pieprzu. Pomidory zalać przecierem i pasteryzować tak samo, jak pomidory nie obierane.

Ostry sos pomidorowy. 5 kg pomidorów, 50 dag cebuli, 0,20 l octu 6-procentowego, 15 dag cukru, 20 dag ostrej musztardy, gałka muszkatołowa, sól pieprz, gorczyca, mielona papryka. Przyprawy w ilościach minimalnych do smaku.
Pomidory z dodatkiem cebuli rozgotować i przetrzeć przez sito. W płaskim, szerokim naczyniu odparować przecier ciągle go mieszając (do połowy ilości), a następnie dodać cukier, ocet oraz sól do smaku. Przyprawy bardzo drobno zmielone można dodać do przecieru pod koniec odparowywania. Lepiej jednak pieprz, ziele angielskie, gorczycę i gałkę muszkatołową włożyć do małego woreczka z gazy i woreczek włożyć do przecieru na początku odparowywania, a pod koniec tej czynności wyjąć go i wyrzucić. Mieloną paprykę i musztardę dodać pod koniec ogrzewania przecieru. Sos powinien mieć gęstość śmietany. Zaraz po zestawieniu z ognia sos rozłożyć do najmniejszych słoików z zamknięciem Twist-off, uprzednio wymytych i wygotowanych, gorących i mocno zakręcać przykrywki. Sos po otwarciu słoików dość szybko psuje się, dlatego lepsze są małe opakowania.

Przecier pomidorowy

Przecier pomidorowy

Jabłka (Antonówki) w przecierze pomidorowym. Z dojrzałych pomidorów przygotować przecier i przyprawić go do smaku solą, pieprzem, gorczycą i odrobiną cukru. Przecier powinien być w smaku dość ostry. Jabłka obrać cienko, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Jabłka w miarę obierania wkładać do naczynia z wodą zawierającą odrobinę octu, aby nie ściemniały. Po obraniu wszystkich jabłek wykładać na sito i przelewać wrzącą wodą. Następnie jabłka trzeba ułożyć w wekach lub innych słojach mających hermetyczne zamknięcie, zalać gorącym — przyprawionym do smaku — przecierem i słoje zamknąć. Jabłka w opakowaniach o pojemności 0,5 litra pasteryzować 25 minut, w opakowaniach większych 30 minut.
Tak przygotowane jabłka doskonale nadają się jako dodatek do mięsa, a przecier — po oddzieleniu jabłek — jest znakomitym napojem.

Fasola szparagowa w zalewie pomidorowej. Oczyszczone młode strączki fasoli szparagowej włożyć do dużej ilości wody, pogotować około 10 minut, następnie odcedzić, pokroić na kawałki 2-centymetrowej długości i rozłożyć do weków. Z pomidorów przygotować przecier, posolić do smaku i gorącym napełnić słoje z fasolą. Fasoli w słojach nie należy układać ciasno. Słoje z tak przygotowanym przetworem wstawić do wody o podobnej temperaturze, jak ich zawartość, i przy prawie wrzeniu wody pasteryzować około 30 minut. Następnie słoje wyjąć, ochłodzić i sprawdzić szczelność ich zamknięcia.