HomeArtykuły Przetwory pasteryzowane z warzyw

Przetwory pasteryzowane z warzyw

Posted in : Artykuły on by : admin

Sałatka z cukinii. Proporcje: 3-4 cukinie, 4 cebule, 8 średniej wielkości pomidorów, 0,5 l wody, 2 łyżeczki cukru, płaska łyżeczka kwasu cytrynowego, płaska łyżeczka soli, suche nasiona kopru, główka czosnku.
Cukinie, nie dłuższe niż 20-centymetrowe, dokładnie umyć, pokroić w półtalarki lub krążki, włożyć na 2-3 minuty do wrzącej wody, odcedzić. Cebulę pokroić w krążki lub w cząsteczki i również obgotować. Czosnek obrać i każdy ząbek pokroić wzdłuż na 2-3 części. Pomidory pokroić w cząstki lub grube krążki. Zagotować wodę z cukrem i solą, dodać kwas cytrynowy. Do słoików nalać zalewy (do 1/3 ich wysokości), a następnie układać warstwami (nie uciskać) warzywa i dodać suche nasiona kopru. Po nałożeniu warzyw ilość zalewy uzupełnić i słoiki zamknąć. Cukinię w słoikach o pojemności do 0,5 litra pasteryzować 20 minut.

Dynia pasteryzowana. Proporcje: dynia, 1 litr wody, 20 dag cukru, kopiasta łyżeczka kwasu cytrynowego, pół łyżeczki soli, cynamon, goździki, skórka cytrynowa.
Dynię obrać, oddzielić zwarty, twardy miąższ, pokroić w kostkę nożem zwykłym lub nożem falistym. Można również łyżeczką do drążenia wyciąć kulki. Tak przygotowaną dynię zanurzyć, najlepiej na cedzaku, na 2-3 minuty do wrzącej wody, a następnie odcedzić. Zagotować wodę z cukrem i solą, dodać kwas cytrynowy. Rozłożyć dynię do słoików, zalać gorącą zalewą, dodać przyprawy. Zamknięte słoje wstawić do pasteryzacji na 25 minut.

Groszek

Groszek

Groszek zielony. Proporcje: groszek zielony, 1 litr wody, sól, płaska łyżeczka kwasu cytrynowego.
Do utrwalenia na zimę należy zbierać groszek wówczas, gdy nasiona są jeszcze bardzo soczyste i łatwo dają się rozgnieść w palcach. Wyłuskany groszek włożyć na kilka minut do wrzącej wody, odcedzić i osączony rozłożyć do słoików. Aby w warunkach domowych pasteryzacja była skuteczna, ułożony w słojach groszek trzeba zalać zalewą lekko zakwaszoną. W tym celu do przegotowanej, lekko ostudzonej wody należy dodać kwas cytrynowy. Groszek w słoikach o pojemności 0,5 litra trzeba pasteryzować około 30 minut.
W ten sposób przygotowany groszek będzie trwały, chociaż lekko kwaskowaty. Można wykorzystać go do sałatek, jako dodatek do zup wielowarzywnych, a nawet do przygotowywania, np. groszku z kiełbasą w sosie pomidorowym.

Fasolka szparagowa. Proporcje: fasola, 1 litr wody, sól, płaska łyżeczka kwasu cytrynowego.
Fasolę szparagową do utrwalenia na zimę należy zrywać wówczas, gdy strąki są mięsiste, a nasiona nie są jeszcze całkowicie wykształcone. Zerwane strąki fasoli dokładnie wymyć, a następnie odciąć końce i oddzielić boczne włókna od strąków. Tak przygotowaną fasolę włożyć na kilka minut do dużej ilości wody wrzącej, następnie odcedzić, przestudzić. Można całe strąki fasoli ułożyć w słojach lub równo ułożone pokroić na 2-centymetrowe kawałki. Przygotować zalewę i gorącą napełnić słoiki z fasolą, zamknąć i wstawić do pasteryzacji. Czas pasteryzacji fasoli jest taki sam, jak zielonego groszku.