HomeArtykuły Przetwory pasteryzowane z warzyw

Przetwory pasteryzowane z warzyw

Posted in : Artykuły on by : admin

Kalafiory pasteryzowane. Proporcje: kalafiory, 1 litr wody, płaska łyżeczka kwasu cytrynowego, sól.
Dorodne kalafiory o ścisłych różach kwiatowych włożyć do wrzącej, lekko osolonej i posłodzonej wody, obgotować, a następnie wyjąć i po wystudzeniu rozdzielić na małe różyczki, które następnie trzeba ułożyć w słojach. Zalewę przygotować z przegotowanej wody z dodatkiem soli i kwasu cytrynowego. Gorącą zalewą napełnić słoje z ułożonymi różyczkami kalafiora, słoje zamknąć i wstawić do pasteryzaćji. Kalafiory w opakowaniach o pojemności 0,5 litra pasteryzować około 25 minut, w większych zaś 10 minut dłużej.
Po skończonej pasteryzacji kalafiory wraz z opakowaniami trzeba możliwie szybko schłodzić i wystawić do chłodnej piwnicy.

Papryka w kwaśnej zalewie. Proporcje: papryka, litr wody, sól, łyżeczka kwasu cytrynowego, 2 łyżeczki cukru, przyprawy.
Owoce papryki czerwonej lub zielonej dokładnie wymyć, włożyć na 3-4 minuty do wrzącej wody. Ze środka owoców starannie usunąć nasiona. W słojach można układać owoce w całości lub pokrojone na mniejsze części. Zalewę przygotować z przegotowanej wody z dodatkiem soli, cukru i kwasu cytrynowego. Do każdego słoja dodać ząbek czosnku, kilka nasion pieprzu i ziela angielskiego, liść laurowy, kawałek korzenia chrzanu. Wrzącą zalewą napełnić słoje z ułożoną papryką, a następnie do każdego słoja wlać po 1 łyżce oleju sojowego lub słonecznikowego i wstawić do pasteryzacji. Papryka w opakowaniach o pojemności 0,5 litra pasteryzuje się w temperaturze 95°C przez 20 minut.

Papryka

Papryka

Sałatka z papryki (I). Proporcje: 1 kg papryki czerwonej lub zielonej, 25 dag cebuli, 30 dag pomidorów, 4 łyżki oleju, 20 dag kwaśnych jabłek, sól, pieprz, mielona papryka, łyżka zielonej pietruszki, łyżeczka kwasu cytrynowego.
Paprykę — po umyciu i oddzieleniu nasion — pokroić w dość gruby „makaron”. Cebulę pokroić w półkrążki. Rozgrzać olej w naczyniu, włożyć cebulę i podsmażyć, ale nie rumienić. Dodać do cebuli pokrojoną paprykę, podlać niewielką ilością wody i razem pogotować około 7 minut. W tym czasie dodać jabłka starte na tarce z dużymi oczkami, sól, pieprz i mieloną paprykę do smaku.
Pomidory obrane ze skórki i pozbawione pestek oraz zieloną pietruszkę włożyć do sałatki w ostatniej chwili i tylko doprowadzić do wrzenia. Gorącą sałatkę wymieszać z kwasem cytrynowym, rozłożyć do słoików dostosowanych pojemnością do jednorazowego podania. Słoiki o pojemności do 0,5 litra wstawić do pasteryzacji (przy powolnym wrzeniu wody) na 40 minut, a po zakończeniu procesu sałatkę możliwie szybko schłodzić.

Sałatka z papryki (II). Proporcje: 1 kg papryki, 25 dag cebuli, 30 dag pomidorów, 1 litr wody, 2 łyżeczki cukru, łyżeczka kwasu cytrynowego, sól, przyprawy.
Umytą paprykę obgotować w całości przez 3-4 minuty, a następnie oczyścić z nasion i pokroić w dość gruby „makaron”. W podobny sposób pokroić i obgotować cebulę. Pomidory pokroić w grube krążki. Do słojów nalać zalewy do 1/3 ich wysokości i układać przygotowane warzywa. Następnie włożyć takie przyprawy, jak czosnek, suche nasiona kopru, pieprz ziarnisty i ziele angielskie. Słoje o pojemności do 0,5 litra wstawić do pasteryzacji na 25 minut.