HomeArtykuły Przetwory pasteryzowane z warzyw

Przetwory pasteryzowane z warzyw

Posted in : Artykuły on by : admin

Sałatka wielowarzywna. Proporcje: 1 kg zielonych pomidorów, 4 dag soli, 20 dag cebuli, 30 dag małych ogórków, 30 dag ogórków kwaszonych, marchew (15 dag), 25 dag kapusty białej. Zalewa: 1 litr wody, 2 łyżki cukru, łyżka soli, szczypta nasion kopru, kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, kilka listków bobkowych, łyżeczka kwasu cytrynowego.
Umyte, zielone pomidory pokroić w niezbyt grube plasterki, przesypać solą i pozostawić w salaterce lub emaliowanej misce do następnego dnia. Do pomidorów można dodać także w krążki pokrajaną cebulę. Ogórki małe dokładnie wymyć i te najmniejsze można pozostawić w całości, większe pokroić. Ogórki kwaszone pokroić w krążki. Marchew obraną pokroić w krążki i następnie 3-4 minuty obgotować w wodzie, odcedzić. Kapustę poszatkować w długi cienki makaron. Zagotować wodę z cukrem i solą, dodać kwas cytrynowy i gorącą zalewę rozlać do wymytych i wyparzonych słoików do 1/3 ich wysokości. Przygotowane warzywa rozkładać warstwami wprost do zalewy. Pomidory trzeba odsączyć z soli przed rozkładaniem. Napełnione warzywami słoiki zamknąć i wstawić do pasteryzacji na 20 minut, następnie wyjąć i schłodzić. Do napełnionych warzywami słoików włożyć przyprawy przed pasteryzacją.
Do tak przygotowanej sałatki można również dodać kawałki obgotowanej dyni. Podana proporcja nie jest obowiązująca jeżeli chodzi o skład warzyw, można go zmienić zwiększając ilość jednego warzywa, a zmniejszając innego. Natomiast nie należy zmieniać składu zalewy, jest on naprawdę wypróbowany i dobry.

Sałatka wielowarzywna (I). Proporcje: mniej więcej po równej części wagowej cebuli, cukinii, fasoli szparagowej, kalafiora, papryki, ogórków kwaszonych, pomidorów; zalewa — 1 litr wody, łyżka soli, łyżka cukru, łyżeczka kwasu cytrynowego; przyprawy — czosnek, suche nasiona kopru, pieprz, ziele angielskie, liść bobkowy.
Cebulę obgotować pokrojoną w półkrążki. Fasolę obgotować w całości, a następnie pokroić na mniejsze kawałki. Kalafior podzielić na małe różyczki i obgotować. Paprykę obgotować w całości, a następnie oddzielić nasiona i pokroić w paski. Ogórki kwaszone pokroić w plasterki, a pomidory w cząstki. Układać rozdrobnione warzywa do słoików napełnionych do wysokości 1/3 zalewą, dodać przyprawy i zamknięte słoiki wstawić do pasteryzacji. Pasteryzować jak sałatkę z kapusty.

Sałatka wielowarzywna (II). Proporcje: po równej części wagowej kapusty włoskiej, marchwi, fasoli szparagowej, ogórków kwaszonych, pomidorów, cebuli, śliwek węgierek; zalewa — 1 litr wody, łyżka soli, łyżka cukru, łyżeczka kwasu cytrynowego; przyprawy: suche nasiona kopru, czosnek.
Ścisłą główkę kapusty włoskiej poszatkować w kostkę, obgotować. Marchew pokroić w talarki lub słupki, również obgotować około 6 minut. Fasolę obgotować w całości, a potem pokroić na mniejsze kawałki, cebulę obgotować pokrojoną w cząstki. W słoikach napełnionych do 1/3 ich wysokości zalewą układać warstwami wszystkie warzywa i dodać pokrojone na połówki śliwki surowe (pozbawione pestek). Dodać przyprawy; jeżeli trzeba, to uzupełnić ilość zalewy. Zamknięte słoje pasteryzować tak jak sałatkę z kapusty.