HomeArtykuły Przetwory pasteryzowane z warzyw

Przetwory pasteryzowane z warzyw

Posted in : Artykuły on by : admin

Ogórki konserwowe. Świeżo zerwane młode ogórki po dokładnym ich wymyciu, nawet w ciepłej wodzie, ustawić w słojach jeden obok drugiego. Na dno słojów włożyć po kawałku baldachów kopru, liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, gorczycy, kawałek korzenia chrzanu. Przygotowanie zalewy: 1 litr wody, 2 dag soli, łyżka cukru, 0,2 litra 6-procentowego octu lub pełną łyżeczkę kwasu cytrynowego. Wodę z solą i cukrem należy zagotować, dodać ocet lub kwas i gorącą zalewą napełnić słoje z ogórkami. Natychmiast słoje zamknąć i pasteryzować około 20 minut. Ogórki konserwowe można przygotowywać w wekach lub słojach z zamknięciem twist.
Uwaga: ogórki są znacznie smaczniejsze i zdrowsze, jeżeli zamiast octu zostanie użyty kwas cytrynowy.
Ogórki niekształtne dokładnie umyć, pokroić w krążki i ułożyć w osobnych słojach, napełnić zalewą i dodać takich samych przypraw jak do ogórków przygotowanych w całości.

Mizeria z ogórków pasteryzowana. Młode ogórki z niezbyt wyrośniętymi nasionami bardzo dokładnie wymyć, a następnie cienko obrać i pokrajać w niezbyt cienkie krążki. Pokrojone ogórki posolić, biorąc na 1 kg ogórków 15 gramów soli, skropić octem 6-procentowym, oprószyć mielonym pieprzem. Po godzinie ogórki układać w słojach zalewając je wytworzonym sokiem. Ogórki w opakowaniach o pojemności 0,5 litra pasteryzować w temperaturze 95°C przez 20 minut.

Ogórki z gorczycą. Duże wyrośnięte ogórki, umyć, obrać, przekroić wzdłuż na połowy i za pomocą łyżeczki wydrążyć nasiona razem z galaretowatym miąższem, w którym są osadzone. Czysty, jędrny miąższ ogórków najlepiej jest pokroić w kostkę lub w długie, dość grube (na palec) słupki. Tak przygotowane ogórki włożyć do naczynia z zalewą przygotowaną w proporcji: na 1 część wody pół części 6-procentowego octu.
W czasie wkładania zalewa powinna być wrząca, ale trzeba potem ustawić naczynie z ogórkami na bardzo małym ogniu, ogrzewać nie dopuszczając do zagotowania aż ogórki staną się szkliste, co trwa 30-40 minut. Tak przygotowane ogórki zestawić do wystudzenia, a następnie odcedzić z zalewy i włożyć do weków czy słoików z zamknięciem twist. Między ogórki można włożyć kawałki ozdobnie pokrajanej marchwi oraz obgotowaną, pokrojoną w cząstki cebulę; na słoik dać pół łyżeczki nasion białej gorczycy, po kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, liść laurowy.
Do zalewy pozostałej po odcedzeniu ogórków dodać (na szklankę) po łyżce płaskiej cukru, pół łyżeczki soli, po łyżce octu lub kwasu cytrynowego, jeżeli zalewa jest mało kwaśna. Zalewą napełnić słoik z ułożonymi warzywami, zamknąć, wstawić do pasteryzacji na 25 minut. Tak przygotowane ogórki nadają się jako ostra przystawka, raczej do kanapek czy zimnych mięs. Dlatego są one bardzo ostre, nie należy dawać ich dzieciom czy ludziom chorym oraz ciężarnym i karmiącym kobietom.