HomeArtykuły Przetwory utrwalane cukrem

Przetwory utrwalane cukrem

Posted in : Artykuły on by : admin

Marmolada z owoców mieszanych. Proporcje: 0,5 kg przecieru z agrestu, 0,5 kg przecieru z truskawek, 0,5 kg przecieru z czarnej porzeczki, 1 kg cukru.
Wszystkie przeciery zmieszać i podgotować w jednym naczyniu, następnie dodać cukier i dogotować do właściwej gęstości, którą uzyskuje się wówczas, gdy masa przetworu osiągnie około 2,10 kg. Gorącą marmoladę złożyć do wymytych i wygotowanych opakowań i zaraz uszczelnić.

Powidła
Powidła są to przetwory przygotowywane z całych lub rozdrobnionych owoców bez cukru lub z bardzo małym jego dodatkiem. Trwałość tych przetworów uzyskuje się przez bardzo duże odparowanie wody, a tym samym zagęszczenie składników przetworu i otrzymanie w ten sposób dużego stężenia cukru i kwasów organicznych zwartych w owocach. W związku z koniecznością dużego odparowania wody wydajność powideł jest niska i wynosi, w porównaniu z surowcem wyjściowym, 25-30%, a zatem opłacalne jest przygotowywanie powideł wówczas, gdy w ogrodzie jest dużo owoców lub gdy są one tanie. Wydatek energii na długie gotowanie rekompensuje znakomity smak powideł i dość szerokie ich zastosowanie.
Na powidła przeznacza się owoce dojrzałe, bo wtedy zawierają najwięcej cukru. Owoce, z których będzie się przygotowywało powidła należy pozbawić części niejadalnych: z pestkowych oddzielić pestki, z ziarnkowych ogonki i gniazda nasienne, co najlepiej robić przecierając owoce rozgotowane, z jagodowych (np. z agrestu dojrzałego) również oddzielić twarde pestki i skórki przecierając rozgotowane owoce przez gęste sito. Powidła mogą być jednoowocowe lub wieloowocowe.

Agrest

Agrest

Powidła z agrestu. Dojrzały, zdrowy agrest dokładnie wymyć, osączyć i rozgnieść w naczyniu, a następnie wolno ogrzewając rozgotować i gorący przetrzeć przez sito. Uzyskany przecier znowu zagotować i ciągle mieszając zagęszczać aż uzyska gęstość właściwą dla mazistych powideł. Przed końcem gotowania można do powideł z agrestu dodać na 1 kg przetworu 15-20 dag cukru, który bardzo poprawia ich smak. Gorące powidła złożyć do wymytych i wygotowanych opakowań i od razu uszczelnić.

Powidła ze śliwek. Na powidła zrywa się śliwki wówczas, gdy przy ogonkach zaczynają się marszczyć. Śliwki po umyciu pozbawia się pestek i rozgotowuje w naczyniu z bardzo małym dodatkiem wody lub układa w naczyniu i przykryte wstawia się do niezbyt mocno nagrzanego piekarnika w celu rozparowania. Następnie rozparowane śliwki należy gotować na niezbyt silnym ogniu i często mieszać. Mieszanie zapobiega przypalaniu, pryskaniu masy owocowej, a przede wszystkim przyspiesza odparowywanie.
Gdy masa staje się na tyle gęsta, że ślad po łyżce nie zalewa się a powidła spadają z łyżki płatami, gotowanie należy ukończyć i gorące powidła złożyć do wymytych i wygotowanych opakowań, uszczelnić. Do powideł ze śliwek węgierek mniej dojrzałych można dodać na 1 kg powideł 15 dag cukru, na krótko przed ukończeniem gotowania.