HomeArtykuły Przetwory utrwalane cukrem

Przetwory utrwalane cukrem

Posted in : Artykuły on by : admin

Galaretka z soku z czarnej porzeczki. 1 litr soku z rozgotowanych czarnych porzeczek, 60-70 dag cukru.
Dojrzałe czarne porzeczki dokładnie wymyć, oberwać z gron, lekko zgnieść. Włożyć porzeczki do emaliowanego naczynia, dodając około 1 szklanki wody na 1 kg owoców. Rozgotować owoce, co trwa około 5 minut — licząc od chwili zagotowania, a następnie gorące owoce wylać na sito wyłożone gazą i odcedzić sam sok. W płaskim, szerokim naczyniu najpierw przez kilka minut odparowywać sam sok, a następnie dodać cukier i gotować galaretkę. Gotową galaretkę natychmiast po zdjęciu z ognia wlewać do wymytych i wygotowanych słoików, od razu uszczelnić. Pozostałe po odcedzeniu soku owoce należy przetrzeć, a przecier utrwalić przez pasteryzację z niewielkim dodatkiem cukru.

Galaretka z przecieru czarnej porzeczki. Proporcje: 1 litr przecieru z czarnych porzeczek, 60-80 dag cukru.
Umyte i obrane z gron czarne porzeczki rozgotować z dodatkiem 1 szklanki wody na 1 kg owoców. Gorące porzeczki przetrzeć przez perlonowe sito i uzyskany przecier zważyć lub zmierzyć.
Przecier podgrzać do wrzenia, pogotować 5-8 minut, a następnie dodać cukier i dogotować galaretkę. Zrobić próbę krzepnięcia lub zważyć i gorącą galaretkę zlać do wyjałowionych gorących słoików. Słoje uszczelnić natychmiast po napełnieniu.
Galaretka z przecieru jest nieklarowna, ale wydajność czarnych porzeczek jest znacznie większa.

Galaretka

Galaretka

Galaretka z soku czerwonej porzeczki. Przygotowuje się ją według proporcji i przepisu na galaretkę z soku czarnej porzeczki.

Galaretka z przecieru czerwonej porzeczki. Przygotowuje się ją według proporcji i przepisu na galaretkę z porzeczek czarnych.

Galaretka z porzeczek i agrestu. Proporcje: 1 litr przecieru z owoców, 60-80 dag cukru.
Porzeczki i agrest umyć, porzeczki obrać z gron. Najkorzystniejsza w smaku jest galaretka wówczas, gdy do jej przyrządzenia użyje się po 1/3 porzeczek czarnych, czerwonych i niezbyt dojrzałego agrestu. Umyte owoce rozgotować z dodatkiem 3/4 szklanki wody na 1 kg owoców, a następnie przetrzeć owoce przez sito perlonowe. Uzyskany przecier zważyć lub zmierzyć i odważyć cukier. Uzyskany gorący przecier podgrzać do wrzenia, a następnie gotować niezbyt gwałtownie około 8 minut, dodać cukier i razem gotować, aż do momentu kiedy galaretka uzyska właściwą krzepliwość.
Gorącą galaretkę zlać do wygotowanych i osączonych z wody opakowań, które natychmiast należy uszczelnić.