HomeArtykuły Przetwory utrwalane cukrem

Przetwory utrwalane cukrem

Posted in : Artykuły on by : admin

Galaretka z jabłek. Proporcje: 1 litr wywaru, 50-60 dag cukru.
Na galaretkę z jabłek można wykorzystać spady owoców niezupełnie dojrzałych, które przeważnie są nieprzydatne do innych celów. Jabłka należy dokładnie umyć, oddzielić części zrobaczywiałe, szypułki i działki kielicha. Oczyszczone owoce pokroić w cienkie plastry i włożyć do nieobitego, emaliowanego naczynia. Zalać owoce wodą w takiej ilości, aby jej poziom równał się z poziomem owoców w naczyniu i wolno gotować około 30 minut. Następnie rozgotowane owoce wylać na sito wyłożone gazą do odcedzenia soku. Uzyskany klarowny sok zmierzyć i odważyć cukier. Podgrzewać sam wywar przez kilka minut, odparowując mniej więcej trzecią jego część, a następnie dodać cukier i dogotować galaretkę. Przed końcem zrobić próbę tężenia galaretki na zimny talerzyk. Galaretkę z jabłek-spadów można dodatkowo aromatyzować dodając do gotowania mały kawałek żółtej części skórki cytrynowej. Gotową galaretkę zlać do wymytych i wyparzonych opakowań, uszczelnić.

Galaretki

Galaretki

Surowa galaretka z przecieru czarnej porzeczki. Proporcje: 1 kg przecieru, 1,25-1,50 kg cukru.
Owoce obrać z gron, oddzielić szypułki i resztki kwiatowe, w których zwykle bytuje dość duża ilość drobnoustrojów. Owoce zmiażdżyć i przetrzeć przez sito lub przez maszynkę ręczną Alfa. Uzyskany przecier zważyć. Do wyparzonej miski wlać przecier i stopniowo, dosypując cukier ucierać wygotowaną drewnianą pałką lub mieszać łyżką. Czynność tę należy wykonywać aż do chwili, gdy cukier całkowicie się rozpuści i przesyci przecier owocowy. Po rozpuszczeniu się cukru galaretka bardzo szybko zaczyna gęstnieć. Gęstniejącą galaretkę natychmiast rozkładać do opakowań. Opakowania można zamykać zakrętką lub uszczelniać celofanem, kładąc bezpośrednio na galaretkę dopasowane wielkością krążki pergaminu zmoczone w spirytusie.

Surowa galaretka z soku czerwonej porzeczki. Proporcje: 1 litr soku, 1,25-1,50 kg cukru.
Całkowicie dojrzałe czerwone porzeczki trzeba umyć obrać z gron, osączyć z wody i rozłożyć cienką warstwą na sicie. Następnie owoce zmiażdżyć i wycisnąć sok przez worek z płótna o dość gęstym splocie. W ten sposób wyciśnięty sok będzie klarowny. Przy innym sposobie otrzymywania soku, aby uzyskać dobrą jego klarowność, należy sok przecedzić przez kawałek flaneli. Do soku wsypać cukier i bez przerwy mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Galaretka zaczyna wtedy gęstnieć i należy rozłożyć ją do wyjałowionych, małych opakowań. Uszczelnić tak, jak galaretkę z przecieru czarnej porzeczki. Konsytencja tej galaretki będzie nieco mniej zwarta niż galaretki z czarnej porzeczki.