HomeArtykuły Przetwory utrwalane cukrem

Przetwory utrwalane cukrem

Posted in : Artykuły on by : admin

Surówka z płatków róży cukrowej. Proporcje: 20 dag płatków róży cukrowej, 40 dag cukru, sok z 1 cytryny.
W pogodny ranek zerwać rozwinięte kwiaty róży cukrowej, oddzielić same płatki od słupka i pręcików. Płatki róży ucierać w misce z drobnokrystalicznym cukrem, skrapiając surówkę od czasu do czasu sokiem z cytryny. Ucierać do uzyskania dużego rozdrobnienia płatków. Surówkę złożyć do przygotowanych, bardzo małych opakowań. Surówka z róży jest bardzo dobrym, aromatycznym dodatkiem do ciast i deserów.

Konfitury
Charakterystyczną cechą prawidłowo przygotowanych konfitur są owoce w całości, w połówkach lub w ćwiartkach przesycone cukrem i równomiernie rozmieszczone w syropie. Muszą to więc być przetwory owocowe z bardzo dużym dodatkiem cukru, a więc od 1 do 1,5 kg cukru na 1 kg owoców. Tak duża ilość cukru utrwala przetwory, a owoce przesiąknięte nim stają się szkliste, dobrze zachowują swój kształt, barwę. Syrop, w którym znajdują się owoce, powinien być klarowny, czysty i nie scukrzający się. Ze względu na dużą ilość cukru, dość długi okres konieczny do przygotowania konfitur, a także ograniczone ich zastosowanie, w przetwórstwie domowym przygotowuje się ich niewiele.
Konfitury można przygotowywać prawie ze wszystkich owoców. Do najczęściej przygotowywanych i bardzo cenionych należy konfiturą z agrestu zielonego, malin, moreli, porzeczek, truskawek, wiśni, gruszek, ale można również robić ją z czereśni, jagód czarnych czy poziomek.
Owoce na konfiturę powinny być pierwszej jakości, zdrowe, świeże, dojrzałe, lecz jędrne, pożądane aromatyczne, a przede wszystkim nie uszkodzone.
Konfitur w czasie gotowania nie należy mieszać, gdyż owoce zniekształcają się. Zamiast mieszania, potrząsa się naczynie ruchem kolistym, aby owoce wypływające na wierzch były zanurzone w syropie. W czasie gotowania i po jego ukończeniu należy bardzo starannie zdjąć z powierzchni wytworzoną piankę. Konfitury ugotowane są wówczas, gdy owoce stają się szkliste i błyszczące, na powierzchni konfitur w naczyniu zestawionym z ognia wytwarza się cienki kożuszek, syrop nie oddziela się, tylko owoce są w nim równomiernie rozmieszczone. Bardzo dobrym sposobem jest kontrolowanie temperatury wrzącego syropu za pomocą termometru o skali 120°C. Temperatura wrzenia gotowej konfitury wynosi 106°C.

Konfitura z niedojrzałego agrestu. Proporcje: 1 kg agrestu, 1,20 kg cukru, 2 szklanki wody.
Owoce agrestu wyrośnięte, lecz niedojrzałe, zdrowe i gładkie oczyścić z reszty kwiatowej i szypułek. Owoce agrestu bardzo łatwo rozgotowują się i pękają, ale można temu zapobiec, nakłuwając je nierdzewną szpilką w kilku miejscach. Tak przygotowany agrest włożyć do gorącego syropu, lekko podgrzać nie dopuszczając jednak do wrzenia i pozostawić na kilkanaście godzin. Po upływie tego czasu (do 1 doby) agrest należy podgrzać do wrzenia i natychmiast odstawić na 12 godzin, a następnie podgotować na bardzo małym ogniu do uzyskania właściwej szklistości owoców. Gorącą konfiturę włożyć do wyjałowionych słoików i zaraz uszczelnić.