HomeArtykuły Przetwory utrwalane cukrem

Przetwory utrwalane cukrem

Posted in : Artykuły on by : admin

Konfitura z malin lub truskawek. Proporcje: 1 kg owoców, 1 kg cukru, 2 szklanki soku.
Owoce należy bardzo starannie przebrać i pozostawić tylko dojrzałe, lecz jędrne, oraz czyste i nieuszkodzone. Zabiegiem niekoniecznym, lecz ułatwiającym zachowanie owoców w całości, jest opłukiwanie owoców spirytusem. Zabieg warto zastosować do małej ilości owoców; przy dużej produkcji, i to nawet w domu, jest on nieopłacalny. Mniej dorodne owoce można zgnieść, odcedzić sok. Przygotować syrop. Owoce wkładać partiami do wrzącego syropu zestawionego z ognia, a gdy wszystkie się zanurzą, trzeba naczynie odstawić do przestudzenia i po godzinie znów podgrzać prawie do zawrzenia. Konfitury należy podgrzewać i studzić co najmniej trzykrotnie. W czasie studzenia trzeba starannie zdejmować zbierającą się na powierzchni gotowanej konfitury piankę. Gotową konfiturę złożyć do wyjałowionych opakowań i zaraz uszczelnić.

Konfitura z czarnych porzeczek. Proporcje: 1 kg czarnych porzeczek, 1 kg cukru, 2 szklanki wody.
Na konfiturę należy przeznaczać tylko owoce duże, dojrzałe, lecz twarde, usunąć szypułki; suche resztki kwiatowe można zostawić. Przygotować syrop i do wrzącego włożyć porzeczki, a następnie odstawić je do przestudzenia. Porzeczki trzeba gotować dwa lub trzy razy w odstępach kilkugodzinnych, doprowadzając je tylko do wrzenia i zdejmując łyżką wytwarzającą się na powierzchni konfitury pianę. Zbyt długie gotowanie powoduje, że porzeczki tracą nadmiar soku, stają się twarde i niesmaczne. Gotową, gorącą konfiturę włożyć do wyjałowionych opakowań i natychmiast je uszczelnić.

Konfitura z moreli

Konfitura z moreli

Konfitura z moreli lub śliwek węgierek. Proporcje: 1 kg moreli lub śliwek czy brzoskwiń, 1 kg cukru, 2 szklanki wody.
Dojrzałe, lecz jędrne, owoce sparzyć, obrać ze skórki i oddzielić pestki lub pozostawić połówki ze skórką. Połowę ilości cukru rozpuścić w 0,4 litra wody. Do wrzącego syropu włożyć połówki moreli i doprowadzić do wrzenia, a następnie odstawić co najmniej na 12 godzin. Następnie dodać połowę pozostałego cukru i znów doprowadzić tylko do wrzenia i odstawić. Przy trzecim podgrzewaniu dodać resztę cukru i konfiturę bardzo powoli podgrzewać, zebrać piankę i gorącą włożyć do opakowań i natychmiast je uszczelnić.

Konfitura z wiśni. Proporcje: 1 kg wiśni, 1,10 kg cukru.
Na konfiturę przeznacza się wiśnie wielkoowocowe lub szklanki, możliwie szybko po zerwaniu, ponieważ łatwo odgniatają się i ciemnieją w wyniku procesów fermentacyjnych. Po umyciu wiśnie należy pozbawić pestek, zasypać cukrem w ilości 80 dag i pozostawić na 2-3 godziny, a następnie potrząsając naczyniem, doprowadzić do wrzenia i odstawić do następnego dnia. W następnym dniu dodać pozostały cukier i znów doprowadzić do wrzenia, odstawić i dokładnie zszumować. Trzeciego dnia wiśnie dogotować i gotową gorącą konfiturę, po jej zszumowaniu, włożyć do wyjałowionych słojów i uszczelnić.