HomeArtykuły Przetwory utrwalane cukrem

Przetwory utrwalane cukrem

Posted in : Artykuły on by : admin

Konfitura ze skórki pomarańczowej. Owoce pomarańczy trzeba bardzo dokładnie wymyć gorącą wodą, następnie zdjąć skórkę razem z przylegającą do niej białą warstwą miąższu, zalać dużą ilością wody zimnej i moczyć całą dobę. W ciągu doby trzeba co najmniej trzykrotnie zmienić wodę. Wymoczoną skórkę ugotować w czystej wodzie do miękkości. Przygotować syrop, biorąc na 1 kg skórki 1 kg cukru i 1 szklankę wody. Osączoną z wody skórkę pomarańczową ułożyć w słojach (z hermetycznym zamknięciem) niezbyt ciasno, tak aby każdy kawałek był otoczony syropem. Ułożoną w słojach skórkę zalać wrzącym syropem, który można zakwasić dodając 2 gramy kwasu cytrynowego; nie jest to jednak konieczne. Słoje ze skórką zamknąć i poddać pasteryzacji. Skórka nadaje się do użycia po 2-3 tygodniach, gdyż dopiero po upływie tego czasu właściwie nasiąknie syropem.
Można też (tradycyjnym sposobem) ugotowaną skórkę po osączeniu jej z wody włożyć do syropu, zagotować i odstawić do następnego dnia. W następnym dniu konfiturę doprowadzić znowu do wrzenia i gorącą włożyć do słoików, które trzeba natychmiast uszczelnić.

Konfitura z moreli w galarecie porzeczkowej. Proporcje: 1 kg moreli, 1,20 kg cukru, 0,5 litra soku z porzeczek czerwonych, 0,4 kg cukru.
Niezbyt duże owoce moreli sparzyć, przelać zimną wodą i obrać ze skórki, przepołowić, oddzielić pestki. Połowę ilości cukru rozpuścić w 2 szklankach wody. Do wrzącego syropu włożyć połówki moreli i tylko raz zagotować, zszumować, odstawić. Resztę cukru dodać do konfitury przy powtórnym gotowaniu. Po trzecim gotowaniu odlać z konfitury morelowej sok-syrop, a owoce włożyć do galaretki porzeczkowej przygotowanej z soku z porzeczek i cukru, w chwili gdy galaretka będzie wykazywała oznaki dostatecznej krzepliwości.

Konfitura z truskawek w galaretce porzeczkowej. Proporcje: 1 kg truskawek, 1,20 kg cukru, 0,5 litra soku z porzeczek czerwonych, 0,4 kg cukru.
Truskawki odmian ciemnych o owocach dojrzałych, lecz jędrnych i niezbyt dużych włożyć do syropu uzyskanego z 2 szklanek soku wyciśniętego z innych truskawek i z 1,20 kg cukru i natychmiast zestawić z ognia pozostawiając w spokoju do następnego dnia. W następnym dniu wolno ogrzewając doprowadzić konfiturę do wrzenia, zagotować i znów odstawić na dobę do zupełnego wystudzenia. Trzeciego dnia konfiturę zagotować i zlać sok-syrop z truskawek. Osobno przygotować galaretkę z soku z czerwonych porzeczek i cukru. Gdy galaretka zaczyna krzepnąć, włożyć do niej konfiturę truskawkową i gorący przetwór złożyć do opakowań, które trzeba natychmiast uszczelnić.

Konfitura z wiśni w galaretce porzeczkowej. Proporcje: 1 kg wiśni, 1,20 kg cukru, 0,5 litra soku z porzeczek, 0,4 kg cukru.
Wydrążone wiśnie zasypać 80 dag cukru pozostawić na 2-3 godziny, a następnie bardzo wolno ogrzewać do wrzenia. Wrzącą konfiturę zszumować i odstawić do następnego dnia. Gotowanie powtórzyć następnego dnia, dodając pozostały cukier i znów odstawić. Trzeciego dnia konfiturę znowu zagotować, zlać sok-syrop z wiśni, a wiśnie przełożyć do galaretki porzeczkowej w chwili, gdy zaczyna krzepnąć. Gorący przetwór złożyć do opakowań, które trzeba natychmiast uszczelnić.