HomeArtykuły Przetwory utrwalane cukrem

Przetwory utrwalane cukrem

Posted in : Artykuły on by : admin

Dżemy
Dżemy zasługują na specjalne potraktowanie ich w przetwórstwie domowym zarówno ze względu na łatwy i prosty sposób przygotowania, jak i szerokie zastosowanie. Dżemy otrzymuje się przez gotowanie owoców całych lub pokrajanych z dodatkiem cukru. Owoce drobne i miękkie daje się do dżemu w całości, natomiast większe i twardsze, najczęściej obierane, kroi się na połówki lub ćwiartki. Dżemy z owoców soczystych przygotowuje się bez dodatku wody, natomiast do mniej soczystych dodaje się syrop zrobiony z cukru i wody lub wodę zastępuje się sokiem czy wyciągiem z innych owoców.
Dżemy zawierają mniej cukru niż konfitury, są więc mniej słodkie, co sprzyja ich szerszemu zastosowaniu w codziennym żywieniu i obniża ich cenę. Dżemy można również robić z niewielkim dodatkiem cukru i wówczas nazywa się je niskocukrowymi. Są one szczególnie zalecane dla ludzi, którzy muszą ograniczać wartość energetyczną pożywienia. Dżemy niskocukrowe muszą być pasteryzowane.
Istnieje kilka sposobów gotowania dżemów, co zależy od rodzaju owoców. W warunkach domowych, gdy gospodyni ma odpowiednio duży, płaski rondel lub miskę z grubym dnem, najwygodniej jest jednorazowo przygotować dżem z 1,5 kg lub 2 kg owoców. Większa ilość surowca zmusza do dłuższego ogrzewania, co zmniejsza ilość witamin, zmienia barwę oraz pogarsza smak i aromat dżemu. O ukończeniu gotowania dżemu decyduje wygląd owoców i krzepliwość syropu. Kawałki owoców znajdujące się w dżemie powinny być szkliste i muszą być błyszczące. Natomiast kropla syropu upuszczonego na zimny talerzyk powinna tężeć, a nie rozlewać się. Bardzo dobrym sposobem sprawdzania końca gotowania dżemu jest mierzenie temperatury, która powinna wynosić 160C.
Gotowe, gorące dżemy wlewa się do opakowań wymytych i wygotowanych lub wyprażonych w piekarniku, a następnie brzegi słoików wyciera się czystym kawałkiem gazy i opakowania natychmiast uszczelnia.

Dżemy

Dżemy

Dżem z zielonego agrestu. Proporcje: 1,5 kg agrestu, 1 kg cukru, 3/4 szklanki wody.
Niedojrzały agrest wkłada się do wrzącego syropu. Można również część owoców (około 30 dag) zmiażdżyć i w miazdze rozpuścić cukier. Gotowanie dżemu jest wtedy krótsze, bo mniej trzeba odparować wody. Przy powolnym wrzeniu dżem należy od czasu do czasu mieszać, a także zdejmować gromadzącą się na powierzchni piankę. Gotowanie dżemu jest ukończone wówczas, gdy kropla syropu wylana na talerzyk tężeje. Gotowanie dżemu trwa, mniej więcej około 20-25 minut. Ugotowany gorący dżem trzeba złożyć do wymytych i wygotowanych opakowań i zaraz uszczelnić.