HomeArtykuły Przetwory z owoców dziko rosnących

Przetwory z owoców dziko rosnących

Posted in : Artykuły on by : admin

Głóg
Owoce głogu dojrzewają późną jesienią, są kuliste, twarde o smaku gorzkawo-kwaśnym, zawierają fosfor, żelazo, potas, karoten i witaminę C. Zwykle nie jada się owoców na surowo. Owoce stosuje się do wyrobu wina, wykorzystuje jako dodatek do kompotów z owoców o małej zawartości witamin, np. z gruszek, dodaje się do dżemów, lub marmolad.

Kompot z gruszek z wyciągiem z głogu. Proporcje: 25 dag owoców głogu, 2 szklanki wody, 2 kg gruszek, 25-30 dag cukru.
Umyte owoce głogu lekko zgnieść, (nie rozgniatać pestek), zalać wrzącą wodą. Naczynie z owocami ustawić na płytce, ogrzewać około 30 minut pod przykryciem nie dopuszczając do wrzenia. Następnie starannie odcedzić wyciąg, do którego dodać cukier i zagotować. Można również zamiast klarownego wyciągu zrobić z owoców przecier i do przecieru dodać cukier, nie będzie to jednak typowy kompot ale smaczne gruszki w przecierze. Dojrzałe, lecz jeszcze twarde gruszki obrać, przekrajać na połówki, wydrążyć gniazda nasienne. Duże gruszki można pokrajać na ćwiartki. Połówki czy ćwiartki gruszek obgotować w wodzie, aby nieco zmiękły i łatwiej dały się układać w słojach. Ułożone gruszki zalać wyciągiem lub przecierem z rozpuszczonym cukrem, zamknąć słoje i pasteryzować. Przygotowane tak gruszki mają przyjemny, ale nieco cierpko-słodki smak, są ładnie zabarwione.

Berberys

Berberys

Berberys
Owoce dojrzewają we wrześniu i październiku, są podłużne, czerwone, zebrane w grona, kwaśne. Zawierają cukry, barwniki i witaminę C. Tak jak inne owoce dzikorosnące są niesmaczne na surowo. Wykorzystuje się je jako dodatek do marmolad wieloowocowych czy drobnych marmolad z jabłek lub do napojów zimnych albo gorących.

Marmoladki z jabłek z przecierem z berberysu. Proporcje: 2 kg jabłek Antonówek, 20 dag owoców berberysu, 1,30 kg cukru.
Umyte owoce berberysu zalać niewielką ilością wrzącej wody, gotować 8-10 minut i gorące natychmiast przetrzeć przez perlonowe sitko. Jabłka upiec w całości w piekarniku lub w prodiżu, także gorące przetrzeć. Przeciery połączyć, zważyć. Z tej ilości owoców powinno się otrzymać około 1,60 kg przecieru. Połączone przeciery ogrzewać w płaskim szerokim naczyniu, po kilku minutach dodać cukier i dalej ogrzewać. Przetwór trzeba mieszać, bo łatwo się przypala i pryska. Gotowanie zakończyć wtedy, gdy ilość przetworu będzie się wagowo równać podwójnej ilości dodanego cukru czyli 2,60 kg. Gorącą masę wylać na zwilżony wodą pergamin, rozsmarować równo na grubość około 1 cm i pozostawić do zastygnięcia. Gdy masa wystygnie przykryć ją drugim arkuszem pergaminu także lekko zwilżonym wodą, odwrócić i jeszcze pozostawić do obeschnięcia. Zupełnie stężałą masę pokrajać nożem lub wycinać półksiężyce szklanką, aby nie tworzyć skrawków. Pokrajane marmoladki rozłożyć na sitach, a gdy obeschną obtoczyć w cukrze i układać w pudełkach, przekładając każdą warstwę kawałkami pergaminu.