HomeArtykuły Przetwory z owoców dziko rosnących

Przetwory z owoców dziko rosnących

Posted in : Artykuły on by : admin

Przecier z czarnego bzu z jabłkami. Proporcje: 20 dag czarnego bzu, 1 kg kwaśnych jabłek, cukier do smaku.
Umyte jagody czarnego bzu włożyć do naczynia wraz z umytymi i pokrajanymi na mniejsze części jabłkami. Dodać bardzo mało wody, rozgotować. Miękkie owoce przetrzeć, przecier osłodzić do smaku, rozłożyć do słoików i pasteryzować tak samo jak przecier z samego czarnego bzu. Uwaga: Barwnik czarnego bzu intensywnie barwi ręce i narzędzia pracy. Plamy usuwa się przecierając ręce watą zwilżoną octem 2%.

Jarzębina
Dojrzałe owoce jarzębiny wiszą na drzewach nawet do pierwszych większych mrozów. Zawierają witaminę C. Smak surowych owoców jest cierpki i lekko gorzki. Po przemarznięciu są mniej gorzkie i dlatego warto zerwane owoce przed przerobem włożyć do zamrażalnika na 1-2 dni.

Jarzębina

Jarzębina

Konfitura z jarzębiny. Proporcje: 1 kg owoców jarzębiny, 2 szklanki wody, 1,20 kg cukru.
Dojrzałe owoce jarzębiny zbierane po pierwszych przymrozkach są mniej cierpkie, umyć, opłukać. Obgotować je przez co najmniej 5 minut w dość dużej ilości wody i odcedzić. Pojedyńcze owoce lub pozostawione w gronach zalać syropem przygotowanym z połowy przewidzianej ilości cukru i wody. Doprowadzić konfiturę do wrzenia i pozostawić do wystudzenia. Postępować tak kilkakrotnie, aż owoce w syropie staną się szkliste. Następnego dnia do syropu dodać pozostały cukier. Gotową, gorącą konfiturę włożyć do słoików i od razu uszczelnić. Konfitura stanowi znakomity dodatek do herbaty, a ponadto doskonale nadaje się do dekoracji ciast.

Dżem z jarzębiny z jabłkami. Proporcje: 1 kg owoców jarzębiny, 1 kg kwaśnych jabłek, 80 dag cukru.
Owoce jarzębiny po dokładnym umyciu oczyścić z szypułek, włożyć do dużej ilości wrzącej wody, gotować około 10 minut, a następnie odcedzić. Jabłka obrać, wykrajać gniazda nasienne. Obierzyny i gniazda nasienne zalać wodą w ilości 2,5 szklanki wody, powoli gotować około 20 minut, odcedzić wyciąg, odmierzyć go 1,5 szklanki i dodać do wyciągu z owoców jarzębiny razem z cukrem zagotować. Do syropu włożyć starte na tarce z dużymi oczkami jabłka oraz obgotowane owoce jarzębiny, gotować do uzyskania szklistości owoców. Do słodkiego dżemu można dodać 2-3 łyżki drobno pokrajanej, gotowanej w syropie skórki pomarańczowej. Przygotowany dżem może być również wykorzystany jako dodatek do mięsa. Należy wówczas dodać w bardzo małych ilościach np. zmielonego imbiru, goździki lub zmielonego ziela angielskiego.

Dżem z jarzębiny z jabłkami i gruszkami. Proporcje: 1 kg owoców jarzębiny, 50 dag jabłek, 50 dag gruszek, 0,8-1 kg cukru.
Owoce jarzębiny gotować w dość dużej ilości wody około 15 minut, a następnie połowę owoców przetrzeć przez sito lub zemleć w maszynce czy zmiksować. Cukier zalać 2 szklankami wody, zagotować. Do syropu włożyć jabłka i gruszki pokrajane w ósemki, gotować kilka minut, a następnie dodać całe owoce i przecier z jarzębiny. Dżem gotować razem do właściwej gęstości. Gorący włożyć do wymytych i wygotowanych, suchych słoików, od razu słoje uszczelnić.