HomeArtykuły Przetwory z pigwy, morwy, arcydzięgla

Przetwory z pigwy, morwy, arcydzięgla

Posted in : Artykuły on by : admin

Owoce dojrzałej pigwy mają lekko mdły smak, zasobne są w cukry, zawierają witaminy z grupy B, witaminę C i składniki mineralne. Cenione są one jednak ze względu na zawartość związków pektynowych, dzięki którym przetwory pigwowe czy z dodatkiem pigwy bardzo łatwo galaretują.

Kompot z pigwy. Proporcje: 2 kg owoców pigwy, 3 szklanki soku z białej porzeczki lub z jabłek, 30 dag cukru.
Owoce pigwy bardzo cienko obrać, pokrajać w ósemki. Włożyć owoce po wydrążeniu gniazd nasiennych do niewielkiej ilości wrzącej wody, gotować około 1 minuty, aby nieco zmiękły. Owoce odcedzić, ułożyć w słojach. Sok z porzeczek białych lub jabłek zagotować z cukrem i zalać ułożone w słojach owoce. Na zalewę można wykorzystać także wywar z obgotowanych owoców pigwy, ale wtedy należy go zakwasić kwasem cytrynowym tak, aby miał lekko wyczuwalny kwaśny smak. Zamknięte słoje pasteryzować około 20 minut.

Galaretka z pigwy. Proporcje: 2 kg owoców pigwy, 2 l wody, 1,20 kg cukru.
Owoce pigwy starannie umyć, pokrajać w cienkie cząstki. Pokrajane owoce włożyć do emaliowanego, nieobitego naczynia i zalać odmierzoną ilością wody, gotować bardzo powoli około 30 minut. Sok starannie odcedzić przez gęste sito, aby galaretka była klarowna. Sok zmierzyć. Z podanych ilości owoców i wody powinno być około 1,5 l wyciągu. Sok zagotować, a następnie dodać cukier i razem gotować do momentu krzepnięcia galaretki, co poznaje się po tworzeniu na powierzchni skórki. Krzepliwość galaretki można również sprawdzić wylewając kroplę płynu na zimny talerzyk, która natychmiast zastygnie. Zlać gorącą galaretkę do wyparzonych, suchych słoików i natychmiast je zamknąć. Owoce po odcedzeniu wyciągu można przetrzeć i wykorzystać jako dodatek do marmolady wieloowocowej.

Przecier z pigwy i jabłek. Proporcje: 1 kg pigwy, 1 kg jabłek, cukier do smaku.
Pigwę dokładnie umyć, pokrajać w cienkie plasterki lub ósemki razem ze skórką i gniazdami nasiennymi. Pokrajane owoce zalać wodą w takiej ilości, aby je pokryła, przykryć, gotować. Do prawie miękkich owoców pigwy dodać umyte pokrajane w ćwiartki, kwaśne jabłka i gotować do miękkości. Gorące owoce przetrzeć przez sito, przecier osłodzić do smaku i rozlać do opakowań. Zamknięte opakowania pasteryzować 20 minut. Przecier z pigwy i jabłek można zabarwić dodając niewielkiej ilości przecieru lub soku z owoców czarnego bzu.

Dżem z pigwy. Proporcje: 1 kg pigwy, 50 dag jabłek, 60-70 dag cukru.
Owoce pigwy bardzo cienko obrać, pokrajać na ćwiartki, wydrążyć gniazda nasienne. Ćwiartki pokrajać na ósemki a potem w poprzeczne cienkie plasterki. Zagotować 1,5 szklanki wody, włożyć plasterki pigwy i kilka minut gotować, aby owoce zmiękły. Odcedzić owoce, do wody wsypać cukier, zrobić syrop. Włożyć obgotowaną pigwę do syropu, obgotować a następnie dodać obrane i starte na tarce z dużymi oczkami jabłka. Razem gotować dżem, aż owoce staną się szkliste, a dżem zgęstnieje. Włożyć do wymytych i wyparzonych, suchych słoików i od razu zakręcić.