HomeArtykuły Przetwory z pigwy, morwy, arcydzięgla

Przetwory z pigwy, morwy, arcydzięgla

Posted in : Artykuły on by : admin

Konfitura z pigwy. Proporcje: 1 kg pigwy, 1 kg cukru, skórka z cytryny.
Pigwę obrać, pokrajać na ósemki, wydrążyć gniazda nasienne. Pokrajane owoce obgotować w niewielkiej ilości wody, aby nieco zmiękły. Odcedzić owoce i odmierzyć 1,5 szklanki wywaru, dodać połowę cukru, zrobić syrop. Do powolnie wrzącego syropu włożyć obgotowaną pigwę gotować kilka minut, a potem odstawić w naczyniu do następnego dnia. Wyjąć owoce, do syropu dodać pozostałą ilość cukru i skórkę cytryny, zagotować. Znowu podgotować owoce w syropie kilka minut. Skórkę cytryny włożoną do syropu usunąć. Następnie gorącą konfiturę włożyć do słoików, uszczelnić. Konfitura nadaje się do jedzenia dopiero po 2-3 tygodniach.

Morwa
Owoce morwy nie mają dużej ilości witamin, warto je jednak wykorzystać w domowym przetwórstwie.

Kompot z morwy i porzeczek. Proporcje: 1 część owoców morwy, 1 część owoców porzeczki czerwonej lub białej, 2 szklanki wody, 30-40 dag cukru.
Oczyszczone z szypułek owoce morwy białej lub czerwonej ułożyć w słojach przekładając warstwami oberwanych z gron porzeczek. Zagotować wodę z cukrem, gorącym syropem napełnić słoje z owocami i od razu zamknąć. Opakowania o pojemności do 0,5 l pasteryzować 25 minut, większe o 5 minut dłużej. Podczas pasteryzacji zwracać uwagę, aby temperatura wody nie przekraczała 95°C, ponieważ delikatne owoce morwy i porzeczek łatwo pękają i kompot staje się nieklarowny.

Dżem z morwy i porzeczek. Proporcje: 70 dag porzeczek czerwonych, 50 dag morwy, 75-80 dag cukru.
Umyte porzeczki lekko zgnieść. Gotować, mieszając doprowadzić do wrzenia, gorące przetrzeć przez sito. Do przecieru wsypać cukier, zagotować. Dodać do wrzącego syropu owoce morwy, gotować aż owoce staną się szkliste. Część owoców morwy rozpadnie się ale i tak dżem ma bardzo oryginalny smak i wygląd. Gorący dżem włożyć do opakowań i od razu uszczelnić.

Konfitura z owoców morwy. Proporcje: 50 dag morwy, 3/4 szklanki soku z porzeczek lub kwaśnych jabłek, 50 dag cukru.
Sok z porzeczek lub jabłek z dodatkiem cukru wykorzystać do przygotowania syropu. Do wrzącego syropu włożyć umyte i oczyszczone owoce morwy, tylko zagotować, zszumować i odstawić do następnego dnia. Następnie znów doprowadzić konfiturę do wrzenia i jeszcze odstawić. Trzeciego dnia konfiturę zagotować i włożyć do słoików, uszczelnić.

Konfitura z arcydzięgla — anżelika. Proporcje: 50 dag ogonków liściowych arcydzięgla, 2 l wody, pół łyżeczki sody jadalnej, 50 dag cukru, 3/4 szklanki wody.
W końcu maja wyciąć młode liście arcydzięgla o dorodnych ogonkach. Odciąć blaszki liściowe, a same ogonki liściowe starannie umyć i pokrajać na mniejsze kawałki. Włożyć do wrzącej wody, podgotować kilka minut, a następnie dodać sodę jadalną, której dodatek sprzyja zachowaniu ładnego, zielonego zabarwienia. Lekko zmiękczone ogonki odcedzić, odmierzyć 3/4 szklanki wywaru, dodać do niego cukier, zagotować. Do powolnie wrzącego syropu włożyć pokrajane ogonki, obgotowane, doprowadzić do wrzenia i pozostawić do następnego dnia. Znów zagotować, rozłożyć do małych słoików, od razu uszczelnić. Anżelika jest znakomitym dodatkiem aromatyzującym różne ciasta, np. keks, ciasto drożdżowe, biszkoptowe a nawet sernik. Może być również wykorzystana do zdobienia ciast i deserów.