HomeArtykuły Przetwory z winogron

Przetwory z winogron

Posted in : Artykuły on by : admin

Owoce winorośli uprawianej na działkach są dosyć kwaśne i dlatego, przy ograniczonej ilości cukru warto je łączyć, np. z gruszkami, dynią lub jabłkami uzyskuje się wtedy różne i smaczne przetwory, przydatne w codziennym żywieniu.

Kompot z winogron. Proporcje: 1 kg dojrzałych owoców, 30 dag cukru, 0,4 l wody.
Owoce umyć, warto wydrążyć jeśli kompot przeznaczony jest dla małych dzieci; inne można pozostawić z nasionami i wsypać do słoja. Owoce zalać gorącym syropem sporządzonym z zagotowanego cukru i wody. Zamknięte słoje pasteryzować. Aby owoce w kompocie pozostały w całości należy je pasteryzować w niższej nieco temperaturze niż inne owoce tj. około 85°C przez 25 minut.

Kompot z winogron i gruszek. Proporcje: 1 kg winogron, 50 dag gruszek, 0,60 kg cukru, 0,5 l wody.
Gruszki obrać, wydrążyć gniazda nasienne, połówki pokrajać w kostkę wielkości owoców winogron. Układać w słoikach na dole gruszki, wyżej nasypać umyte owoce winogron. Zalać ułożone owoce gorącym syropem, pasteryzować jak kompot z samych winogron.

Połówki jabłek w przecierze z winogron. Proporcje: 1,5 kg jabłek (np. Antonówek), 50 dag winogron, cukier do smaku.
Jabłka obrane podzielić na połówki, wydrążyć gniazda nasienne i włożyć je na 2 minuty do wrzącej wody, odcedzić i od razu układać w słoikach.
Umyte winogrona zalać mniej więcej 1 szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, gorące od razu przetrzeć przez perlonowe sito. Otrzymany przecier osłodzić do smaku i gorącym zalać ułożone połówki jabłek w słojach. Słoje zamknąć i wstawić do pasteryzacji. Pasteryzować w temperaturze około 95°C przez 20 minut w słoikach o pojemności do 0,5 l; większe opakowania pasteryzować o 5 minut dłużej. Zamiast jabłek do przecieru można dodać gruszki. Podawane są jako deser lub dodatek do białych mięs lub pasztetu.

Dżem z winogron z jabłkami i gruszkami. Proporcje: 75 dag winogron, 70 dag cukru, 50 dag gruszek, 50 dag jabłek.
Umyte winogrona włożyć do naczynia, lekko zgnieść, aby wydzieliło się trochę soku, podgrzać do zagotowania. Gorące natychmiast przetrzeć przez sito. Przecier kilka minut gotować, aby nieco odparować, następnie dodać cukier i ugotować syrop. Do syropu dodać starte na tarce z dużymi otworami obrane gruszki, a potem jabłka, gotować, aż dżem zgęstnieje, a paseczki owoców staną się szkliste. Gorący dżem włożyć do wymytych i wygotowanych słoików, od razu uszczelnić. Jeżeli dżem przygotowuje się z czerwonych winogron należy dla zachowania jego ładnego zabarwienia już na początku odparowywania samego przecieru dodać 1/3 łyżeczki kwasu cytrynowego.