HomeArtykuły Przetwory z winogron

Przetwory z winogron

Posted in : Artykuły on by : admin

Winogrona z jabłkami na ostro. Proporcje: 1 kg czerwonych winogron, 1 kg jabłek, 40 dag cukru, płaska łyżeczka kwasu cytrynowego, 2 goździki, 2-3 ziarnka ziela angielskiego, odrobina mielonego imbiru.
Umyte winogrona lekko zgnieść, zagotować, przetrzeć przez sitko. Przecier ogrzewać w płaskim szerokim naczyniu aż do wrzenia, dodać cukier, kwas cytrynowy. Do powolnie wrzącego przecieru wkładać pokrajane w cienkie plasterki ćwiartki jabłek i gruszek. Gotować aż płynna część dżemu się zagęści, a kawałki owoców będą szkliste. Wtedy dodać zmielone przyprawy, jeszcze zagotować i włożyć do słoików. Ponieważ przetwór jest mało słodzony słoiki po zamknięciu należy pasteryzować przez 15 minut. Jest to znakomity dodatek do mięsa lub pasztetu.

Dynia w przecierze z winogron na ostro. Proporcje: 1 kg dyni, 75 dag winogron, 40 dag cukru, łyżeczka skórki pomarańczowej lub cytrynowej, 2-3 ziarnka ziela angielskiego, szczypta cynamonu, 2 goździki.
Dojrzałą dynię po obraniu ze skóry pokrajać w kostkę lub słupki mniej więcej jednakowej wielkości. Można ją pokrajać falistym nożem lub wydrążyć kulki specjalną łyżeczką. Dynię włożyć na 2 minuty do wrzącej wody i od razu odcedzić. Winogrona zagotować, przetrzeć przez sito. Do przecieru dodać cukier, przyprawy, zagotować. Dynię ułożyć w słoikach i zalać przecierem. Słoje zamknąć i pasteryzować opakowania o pojemności do 0,5 l przez 20 minut, większe — pasteryzować 5 minut dłużej. Tak przygotowana dynia jest znakomitym dodatkiem do mięs, wędlin, pasztetów. Przygotowana bez dodatku ostrych przypraw może być podawana jako deser. Dynię należy jeść dopiero po 3-4 tygodniach od sporządzenia, gdyż dopiero wtedy jest dobra.

Winogrona marynowane. Proporcje: 1 kg winogron, 40 dag cukru, 0,4 1 wody, 1/4 szklanki 10% octu lub pełna łyżka kwasu cytrynowego, goździki, cynamon, skórka cytrynowa, szczypta soli.
Obrane z szypułek, umyte winogrona ułożyć w słoikach. Zagotować wodę z dodatkiem cukru i odrobiną soli, dodać ocet lub kwas cytrynowy. Do każdego słoika włożyć po małym kawałeczku cynamonu, po goździku, maleńkim skrawku samej żółtej części skórki cytrynowej. Słoje z owocami napełnić lekko przestudzoną zalewą, zamknąć. Pasteryzować w nieco niższej temperaturze niż inne przetwory, podobnie jak kompot z winogron.