HomeArtykuły Smaczne potrawy z mięsa królików

Smaczne potrawy z mięsa królików

Posted in : Artykuły on by : admin

Wielu działkowców ma na działkach króliki. Ich mięso jest jasne, smaczne, nietłuste, stosunkowo lekko strawne, a pod względem wartości odżywczej można je porównać z mięsem cielęcym. Stugramowa porcja mięsa królika dostarcza 17 gramów wysokiej jakości białka. Nieumiejętność przyrządzania mięsa króliczego powoduje niechęć do jego spożywania.

Ubój i sprawianie królików
Ubój królika zawsze powinno poprzedzić ogłuszenie; następnie przecina się ostrym nożem szyjne naczynia krwionośne. Zaraz po uboju należy królika zawiesić na specjalnym wieszaku, nadciąć skórę dookoła tylnych skoków, następnie wzdłuż uda od strony wewnętrznej aż do odbytu i nasady ogona. Odciąć przednie nogi do stawu skokowego. Ściągnąć ostrożnie skórę w dół, używając noża jedynie do podcinania błon łączących skórę z mięsem. Odwracając skórę odciąć uszy i dalej podcinać skórę końcem ostrego noża na głowie wokół oczu i warg.
Następną czynnością jest patroszenie, które rozpoczyna się od przecięcia brzucha od odbytu do mostka. Po przecięciu należy wyjąć wnętrzności na zewnątrz, okroić odbyt. Oddzielić części jadalne, takie jak wątroba, serce, płuca, nerki. Od wątroby od razu odkroić pęcherzyk żółciowy. Po dokonaniu tych czynności tuszę można podzielić na części. Przewód pokarmowy królika nie jest wykorzystywany w żywieniu ludzi.

Rozbiór tuszki i przygotowanie wstępne mięsa
Całą tuszkę króliczą po wypatroszeniu należy podzielić na część przednią i tylną, prowadząc cięcie w miejscu gdzie zaczynają się żebra. Część tylna składająca się z udek i combra ma największą ilość delikatnych mięśni i ta część może być pieczona. Część przednia składa się z głowy z szyją, łopatek, klatki piersiowej; zawiera ona znacznie mniej mięsa i raczej powinna być wykorzystana do gotowania czy duszenia np. na pasztet.
Mięso królików nie nadaje się do przerobu bezpośredniego po uboju, gdyż jest wtedy mniej smaczne, trudniej mięknie w czasie duszenia czy gotowania. Po uboju musi ono przejść okres dojrzewania, nabiera wtedy należytego zapachu, smaku i kruchości. Ten okres dojrzewania można wykorzystać, do poprawienia smaku mięsa czyli dodatkowego uszlachetniania.