HomeArtykuły Wina domowe

Wina domowe

Posted in : Artykuły on by : admin

Dobór owoców i sposoby otrzymywania moszczu
W zasadzie do wyrobu win nadają się prawie wszystkie owoce. Do produkcji wina białego wykorzystuje się agrest, jabłka, porzeczki czerwone i białe, maliny, truskawki, gruszki. Do przygotowania wina czerwonego najlepiej nadają się jagody czernice, wiśnie, porzeczki czarne, jeżyny. W celu poprawy zabarwienia do moszczu można również dodać sok z owoców czarnego bzu. Wszystkie owoce przeznaczone na wino powinny być dojrzałe, świeże i zdrowe. Owoce podfermentowane, z oznakami pleśni, nadgniłe trzeba koniecznie usuwać, ponieważ nawet minimalny dodatek owoców nadpsutych może spowodować powstanie w winie posmaku pleśni czy zgnilizny. Na wino można jednak przeznaczać owoce mniej dorodne, drobniejsze, lekko obite czy zniekształcone. Trzeba się jednak liczyć z tym, że z tych owoców będzie mniej soku. Niezupełnie dojrzałe spady owoców np. jabłka można wykorzystać, ale dają one sok bogaty w kwasy i garbniki. Sok z takich jabłek może być dodatkiem do innych soków np. soku gruszkowego.


Następnie przygotowuje się moszcz. Owoce przeznaczone na wino należy zawsze bardzo starannie wymyć i osączyć na sitach. Moszczem nazywa się wyciśnięty, przecedzony, lecz nieklarowny sok z owoców. Po wyciśnięciu pozostałe wytłoczyny należy zalać gorącą wodą. Ułatwia ona wypłukanie dużej ilości pozostających w wytłoczynach składników rozpuszczalnych. Po 1-2 godzinach należy powtórnie odcisnąć wytłoczyny a zebrany drugi moszcz starannie przecedzić i połączyć z uzyskanym moszczem pierwszym.
Z różnych owoców można otrzymać różną ilość soku. Zależy ona od soczystości owoców, stopnia ich dojrzałości, a także od sposobu wyciskania.
Z 10 kg owoców można otrzymać następujące ilości moszczu (w litrach):
– jabłka 4-6
– porzeczki białe 6-7
– wiśnie 4-5
– porzeczki czarne 5-6
– jeżyny 6-7
– truskawki 6-7
– maliny 5-6
– agrest 4-6
– porzeczki czerwone 6-7
– jagody czarne 6-7