HomeArtykuły Zasady sporządzania sałatek

Zasady sporządzania sałatek

Posted in : Artykuły on by : admin

Podstawowymi surowcami w sałatkach, w porównaniu z surówkami, są warzywa gotowane, a dodatkiem – warzywa i owoce surowe. Różnorodność sałatek jest bardzo duża. Często przygotowuje się sałatki, w których dominuje jeden rodzaj warzyw, np. sałatka z fasoli suchej lub szparagowej albo z kalafiora, buraków, bakłażanów. Sałatki te stosuje się jako dodatek do dań z mięsa, ryb, śledzi, drobiu, a także do potraw mącznych, z ziemniaków albo kasz. Mogą one być także podane jako dodatek do chleba z masłem, ze smalcem, chleba z wędliną, serem, jajkiem.
Są sałatki z warzyw mieszanych, które z odpowiednimi dodatkami białkowymi mogą być podawane jako samodzielne dania kolacyjne czy też jako przystawki przed obiadem (mające na celu zaostrzenie apetytu) lub jako jedno z zimnych dań podawanych na zimnych przyjęciach.


Ważnymi dodatkami do sałatek są surowe warzywa lub owoce, podnoszące wartość odżywczą i smakową sałatki. Należą do nich: cebula, pory, jabłko, ogórek kwaszony, szczypiorek, koper, natka pietruszki. Równie ważnym składnikiem sałatek, jest sos, który – podobnie jak w przypadku surówek – może być przyrządzony ze śmietany, śmietany z musztardą, oleju, z musztardą lub majonezu.
Sałatki należy mieszać ostrożnie, najlepiej widelcem z szeroko rozstawionymi zębami, aby nie pognieść poszczególnych składników. W dobrze zrobionej sałatce można łatwo rozpoznać wszystkie jej składniki. Po pokrajaniu i wymieszaniu z sosem sałatka powinna być pozostawiona mniej więcej na godzinę w spokoju, aby nabrała odpowiedniego smaku i aromatu.
Sałatka zawsze powinna być estetycznie podana. Można ją układać w salaterce i przybierać dekoracyjnie warzywami lub owocami. Bardzo ładnie wygląda sałatka w porcjach na półmisku na liściach sałaty, nałożona do wydrążonego pomidora lub ogórka.